Opakowania
Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach mają obowiązek zapewnienia ich ustawowych poziomów recyklingu. Obowiązek ten wynika z Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Podział opakowań ze względu na materiał
Obowiązkowi recyklingu podlegają wszystkie rodzaje opakowań, niezależnie od zastosowanego do ich wykonania materiału. Rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane opakowania to:
-
tworzywo sztuczne
-
aluminium
-
stal, w tym blacha stalowa
-
papier i tektura
-
szkło
-
drewno
-
pozostałe (ceramika, korek, juta itp.)
Kategorie opakowań
-
1
Opakowania jednostkowe
służące do przekazywania produktu użytkownikowi w miejscu zakupu
-
2
Opakowania zbiorcze
zawierające wielokrotność opakowań jednostkowych produktów, niezależnie od tego, czy są one przekazywane użytkownikowi, czy też służą zaopatrywaniu punktów sprzedaży i które można zdjąć z produktu bez naruszania cech produktu
-
3
Opakowania transportowe
służące do transportu produktów w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych w celu zapobiegania uszkodzeniom produktów, z wyłączeniem kontenerów do transportu drogowego, kolejowego, wodnego lub lotniczego.
Organizacja Odzysku przejmie Twoje obowiązki!
Wprowadzasz produkty w opakowaniach do obrotu w Polsce, ale nie chcesz lub nie wiesz, jak realizować obowiązki nałożone przez ustawodawcę?
Skorzystaj z naszego kalkulatora i wygeneruj umowę online. Wprowadź masy opakowań, podaj dane firmy, zaakceptuj i opłać umowę. Zrobisz to z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia.
Co jest opakowaniem?
01 Import produktów
Sprowadzasz produkty z zagranicy i sprzedajesz je na polskim rynku. Twój produkt jest zapakowany w woreczek foliowy i schowany do kartonu. Takich kartonów importujesz kilkadziesiąt, więc są transportowane do Ciebie na drewnianych paletach owinięte folią stretch.
W powyższym przykładzie jesteś zobowiązany do recyklingu aż trzech rodzajów opakowań:
- Tworzywo sztuczne,
- Papier i tektura,
- Drewno.
Dodatkowo masz obowiązek:
- Prowadzenia ewidencji dotyczącej masy wprowadzonych do obrotu opakowań,
- Wypełnienie i złożenia rocznego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego,
- Finansowania Publicznych Kampanii Edukacyjnych.
Możesz oczywiście zlecić te obowiązki nam i zająć się rozwojem swojego biznesu. Wystarczy, że będziesz prowadzić ewidencję masy opakowań i podasz nam wartości z tej ewidencji, a my zajmiemy się resztą!
Sprawdź, ile zaoszczędzisz podpisując umowę z Organizacją Odzysku TOM-DOLEKO-EKOLA!
02 Produkty w opakowaniach z logo firmy
Kupujesz produkty u krajowego producenta beczki z blachy stalowej, którego wyprodukowanie zlecasz. Na każdym produkcie naklejona jest etykieta z Twoim LOGO (z tworzywa sztucznego), pakujesz do firmowego kartonu i sprzedajesz w kraju (w tym celu zakupujesz też nowe palety na rynku krajowym i folię stretch).
Ze względu na wprowadzenie produktów pod własnym oznaczeniem również jesteś wprowadzającym i jesteś zobowiązany do zapewnienia ustawowych poziomów recyklingu za opakowania:
- blacha,
- tworzywo sztuczne,
- papier,
- drewno.
03 Sprzedaż w Polsce i UE produktów z własnym logo
Sprowadzasz płyn do spryskiwaczy samochodowych w 50 l zbiornikach, które pozostają w kraju. U polskiego producenta kupujesz kanistry 5 litrowe, do których rozlewasz płyn i przyklejasz etykietę z własnym logo. Część kanistrów sprzedajesz na rynku krajowym, a część wysyłasz do krajów UE.
W powyższym przykładzie jesteś zobowiązany do recyklingu dwóch rodzajów opakowań:
- tworzywo sztuczne (zbiorniki 50 l i 5l, te które zostały w kraju),
- papier i tektura (etykieta – te które zostały w kraju).
Dodatkowo masz obowiązek sprawozdawczy i ewidencyjny w zakresie opakowań wywiezionych. Tę sprawozdawczość także możesz scedować na Organizację Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA.
04 Punkt gastronomiczny - storoboxy i reklamówki
Prowadzisz punkt gastronomiczny, który dostarcza dania do innych firm. W tym celu zakupujesz u polskiego producenta styroboxy i reklamówki.
W powyższym przykładzie jesteś zobowiązany do recyklingu jednego rodzaju opakowania:
- tworzywo sztuczne.
05 Piekarnia - produkty w opakowaniach
Jesteś właścicielem piekarni, która posiada swoje własne sklepy firmowe, w których sprzedawane są wyroby piekarnicze. Część pieczywa jest już bezpośrednio zapakowana w worek z tworzywa sztucznego, część jest przewożona luzem w opakowaniu transportowym (skrzynia z tworzyw sztucznego). Dodatkowo zakupujesz worki papierowe, pudełka kartonowe, worki foliowe i folię aluminiową do pakowania części produktów.
W powyższym przykładzie jesteś zobowiązany do recyklingu trzech rodzajów opakowań:
- tworzywo sztuczne,
- papier i tektura,
- aluminium.
W ramach współpracy zapewniamy:
-
1
Zapewnienie ustawowych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych.
-
2
Doradztwo ekspertów z wieloletnim doświadczeniem na każdym etapie obowiązywania umowy.
-
3
Pełną realizację obowiązków związanych z recyklingiem opakowań.
-
4
Uniknięcie konieczności uiszczenia wysokiej opłaty produktowej.
-
5
Pełną sprawozdawczość do Urzędu Marszałkowskiego.
-
6
Pomoc w przygotowaniu wniosku rejestrowego/aktualizacyjnego do rejestru BDO.
Info
W ramach opakowań i produktów wyróżniamy także: opakowania wielomateriałowe, opakowania po środkach niebezpiecznych oraz opony, oleje, preparaty smarowe.
Podpisz umowę online!
Wystarczy, że znasz masy wprowadzanych opakowań. Podaj je w naszym kalkulatorze i sprawdź ile zaoszczędzisz w porównaniu do standardowej opłaty produktowej. Umowę podpiszesz online, bez wychodzenia z domu!