Opakowania
wielomateriałowe

Opakowanie wielomateriałowe to opakowanie wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych.

Kartony do płynnej żywności, papierki po słodyczach, torebki po przyprawach, worki wielowarstwowe do materiałów sypkich czy laminaty z papieru, tworzyw sztucznych i aluminium – to opakowania wielomateriałowe


Opakowaniawielomateriałowe

Ułatwiamy realizację obowiązków

Aby pomóc naszym klientom, zostaliśmy partnerem Północnej Izby Gospodarczej. W ramach współpracy z PIG przejmujemy także obowiązki od przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach wielomateriałowych. Jesteśmy podmiotem odpowiedzialnym operacyjnie i merytorycznie za realizację porozumienia pomiędzy Północną Izbą Gospodarczą, a Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego– nasze porozumienie obejmuje zasięgiem terytorialnym obszar całego kraju. Wystarczy rozpocząć z nami współpracę, aby otrzymać korzystniejsze warunki rozliczeń, aniżeli te obowiązujące przedsiębiorców wykonujących obowiązki samodzielnie.


Ułatwiamy realizację obowiązków

W ramach współpracy zapewniamy:

 1. 1

  Utworzenie i utrzymanie systemu zbierania, transportu lub unieszkodliwienia odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań wielomateriałowych.

 2. 2

  Doradztwo ekspertów z wieloletnim doświadczeniem na każdym etapie obowiązywania umowy.

 3. 3

  Pełną realizację obowiązków związanych z recyklingiem.

 4. 4

  Uniknięcie konieczności uiszczenia wysokiej opłaty produktowej.

 5. 5

  Pełną sprawozdawczość do Urzędu Marszałkowskiego/

 6. 6

  Pomoc w przygotowaniu wniosku rejestrowego/aktualizacyjnego do rejestru BDO.

Co jest opakowaniem wielomateriałowym? Przykłady.

01 Punkt gastronomiczny - torebka termoizolacyjna

Prowadzisz punk gastronomiczny, w którym sprzedajesz dania z grilla pakowane do termosów (torba aluminiowo-papierowa).

W powyższym przykładzie jesteś zobowiązany do recyklingu jednego rodzaju opakowania wielomateriałowego:

 • Papier i tektura jako całość opakowania, ponieważ w tej frakcji przeważa wagowo frakcja papieru w stosunku do aluminium.

02 Suplementy diety - import blistrów

Sprowadzasz z krajów UE do polski suplementy diety, które przyjeżdżają do Polski w opakowaniu zbiorczym, kartonowym, w którym są zapakowane mniejsza kartony z blistrami.

W powyższym przykładzie jesteś zobowiązany do recyklingu jednego rodzaju opakowań wielomateriałowych, tj. blistrów po lekach: 

 • Tworzywa sztuczne jako całość opakowania, ponieważ w tej frakcji przeważa wagowo frakcja tworzywo sztuczne w stosunku do aluminium.

Dodatkowo masz obowiązek rozliczenia opakowań zwykłych, w które zapakowane są blistry.

Info

W ramach opakowań i produktów wyróżniamy także: opakowania, opakowania po środkach niebezpiecznych oraz opony, oleje, preparaty smarowe.

Przekaż nam swoje obowiązki!

Zrealizujemy za Ciebie obowiązki wynikające z ustawy w zakresie opakowań wielomateriałowych. Skorzystaj z naszego Formularza kontaktowego i podaj nam masy opakowań wielomateriałowych, które wprowadzasz. Skontaktujemy się z Tobą zwrotnie, aby przedstawić propozycję przejęcia obowiązków.